Trabzonspor, 4. kere bütçeyi aştı cezayı yedi

Trabzonspor, 4. kere bütçeyi aştı cezayı yedi Trabzonspor, 4. kere bütçeyi aştı cezayı yedi

-HABER

Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray’dan sonra Trabzonspor da Avrupa’dan men cezasıyla tanıştı. Reelinde bordo mavililer bu cezayı geçen sezon alacaktı, ancak yapılan uyuşmayla gidişat kurtarılmıştı. Peki bordo mavililer men noktasına nasıl geldi.

Trabzonspor, daha evvel UEFA ile yaptığı uyuşmaya uyamadığı için geçen sene koşullu olarak UEFA Disiplin Kurulu’na verilmişti. Zira kulüp Mayıs 2016 yarıyılında 20 milyon Euro denk hesap sarihi vermek yerine 29 milyon 128 bin Euro, Mayıs 2017’de 10 milyon Euro yerine 20 milyon 471 bin Euro ve Mayıs 2018’de de 5 milyon Euro yerine 51 milyon 23 bin Euro denk hesap sarihi verildi. Başka Bir Deyişle bordo mavililer 3 yılda da vaadini yerine getiremedi.

Geçen yıl UEFA ile yapılan görüşmelerde Türkiye Bankalar Birliği ile yapılan uyuşma destek gösterilerek UEFA’ya 5 milyon Euro denk hesap sarihi verme lafıyla uyuşma imza atıldı. Böylece de Avrupa kupalarına katılım sağlandı.

KAP’a yapılan söyleme

KAP'a yapılan açıklama

Trabzonspor Kulübü, 18 Mayıs 2019’da Kamuyu Aydınlatma Platformu’na KAP yaptığı söylemede yeni yapılan uyuşmaya dair şu bilgileri vermişti:

“1- Kamuoyunun da bilindiği üzereyi olan TFF-Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu ve Kulüpler Birliği ortaklığında yürütülen borç yapılandırma çalışmasının Haziran 2019 yarıyılı içerisinde sonuçlandırılmış olması.
2- TFF’nin mali izleme tertip etmelerini Haziran 2019 sonuna kadar sonuçlandırmış olması .
3- Kulübümüzün 31 Mayıs 2019 haysiyeti ile denk hesap neticesinin en fazla 5 milyon Euro sarih vermesi.”
UEFA’nın verdiği cezaya göre bordo mavili kulüp, 5 milyon Euro’luk sarih kriterini yakalatamadı.