“Vedat Muriç için teklif geldiğini düşünmüyorum”

"Vedat Muriç için teklif geldiğini düşünmüyorum" "Vedat Muriç için teklif geldiğini düşünmüyorum"

Usta spor yorumcusu Rıdvan Dilmen, NTV’de yayınlanan “%100 Futbol” programında gündemi değerlendirdi. İşte Ajansspor’un sizler için derledikleri…

“Liglerin geri dönüşü için hep bir hedef tarihi vardı”

Liglerin geri dönüşünün resmi bir şekilde açıklanmasının ardından konuşan Rıdvan Dilmen: “1 Haziran’dan itibaren yeni normal adı altınada artık hayatlarımız değişecek. Her şey günlük gülistanlık olmayacak ve hayatımızda yeni kurallar geçerli olacak. Futbol açısından bakarsak; Liglerin geri dönüşü için hep bir hedef tarihi vardı. Bu tarih sürekli tekrarlandı ama hep ‘şimdilik’ dendi. Artık şimdilik kavramı ortadan kalktı ve ligimiz başlayacağı açıklandı. Temmuz ayının sonlarına doğru ligin bitirilmesi düşünülüyor. Umarım herkes sağlıklı kalır ve 1 vaka bile açıklamayız. İnşallah bu işten alnımızın akıyla çıkarız.”

“Koronavirüs testim pozitif çıktı”

Testlerin ikinci kez yapılması gerektiğinin altını çizen deneyimli yorumcu: “Hastalığın kısa sürede geçmesi bazı olumsuz yorumları gündeme getiriyor. Malatya’da vakalar açıklanınca Hikmet hoca ile konuştum. Kendisine yeniden test yaptırmaları gerektiğini söyledim. Çünkü testler değişik gelebiliyo. Kendimden örnek vermek gerekirse; Kimse bilmez ama salgın süreci başladığında test yaptırdım. Testimin sonucu pozitif çıktı. Kendimi hemen karantina altına aldım. Sağlık kuruluşundaki doktorlar testi tekrarlamamızı söyledi. Ondan sonra bir test daha yaptırdık ve testim negatif çıktı. Bu yüzden Hikmet hocaya test tekrarı için tavsiyede bulundum. Bazen pozitif vakaların testlerin yanılma payı olabiliyor. Bu yüzden Almanya’da sürekli sporcular test yaptırıyor. En başından beri sürekli test için merkezi bir sistem kurulması gerektiğini düşünüyorum.”

“TFF’nin süreci iyi yönettiğini düşünüyorum”

Salgın sürecinde TFF’nin süreci iyi yönettiğini düşünen Rıdvan Dilmen: “Futbol kulüplerimizin, bu dönemde ciddi rakamlarda kayıpları oldu. Ancak Beşiktaş’da pandemiyle alakası olmayan bir açılma var. Bugün ligimizde, kulüplerimizin hepsinin oynayalım demesinin temel nedeni: kulüp ekonomileri. Bu süreçte tek eksik, teknnik direktör ve futbolcular yeteri kadar görüş vermedi. 1-2 teknik direktör harici kimse elini taşın altına koymadı. Bu yüzden TFF’nin süreci iyi yönettiğini düşünüyorum.”

“Rıza hocanın yerinde olsam…”

Rıza Çalımbay’ın ‘tek şehirde oynansın’ açıklamalarını yorumlayan Dilmen: “Rıza hocanın yerinde olsam artık işime konsantre olurum. Çünkü ciddi bir şampiyonluk yarışı var. Ligler başladığı zaman Galatasaray ve Trabzonspor avantajlı olacak. Çünkü bu takımlar 30-35 gündür hazırlıklarına devam ediyor. Bu 2 ekip, dolu dolu antrenmanlarını gerçekleştirmeseler de sahaya indiler. Sivasspor, bu dönemde sakatlık problemi yaşadı. Önemli oyuncuları sakatlanınca bir krizin içerisinde kaldılar. Rıza hoca, en başından beri tek şehirde oynama fikrini savunuyor. Sakatlıklar onun görüşünü değiştirmedi. Tek bir şehirde oynama fikri, oyuncuların kampa girmeme problemi yüzünden onaylanmamış olabilir. Ancak insanların evde kaldığı bu dönem de futbolcular işini yapmak zorunda. Çünkü futbolcular, profesyonel insanlar. Ligler başladığında, takımlarımızın oyun içerisinde çok korumacı olacaklarını düşünmüyorum. Takımlar, tek günlük seyahatler yapacaklar. Ben de Rıza hoca gibi tek bir şehirde oynanması gerektiğini düşünüyordum ama böyle karar alınmış.

“Teknik direktör hünerleri ortaya çıkacak”

Yeni düzende teknik direktörlük hünerlerinin ortaya çıkacağını söyleyen usta yorumcu: “TFF, kupa maçlarında maçın uzaması halinde oyuncu değişiklik hakkının 6 olabileceğini söylüyor. Burak Yılmaz, geçen gün sosyal medyada yaptığı paylaşımda 3 gün önce antrenmana başladığını ifade etti. Bu dönemde bazı takımlar iyi hazırlandı ama bazı takımlar da istediği gibi hazırlanamadı. Kimsenin nasıl antrenmanını yaptığını bilmiyoruz. Ben ligimiz başladığında maçlarda ilginç sonuçların çıkacağına düşünüyorum. Rıza hocanın takımı hariç zirveye oynayan takımların haftada iki maçı kaldırabilecek ve rotasyon yapabilecek kadrosu vardı. Ligler başladığında teknik direktör hünerleri ortaya çıkacak. Teknik direktörlük, sadece taktik vermek değil. Belki bazı oyunculara 45 dakika oyna diyecek. Burada antrenörler oyuncu kapasitelerine bakacak. Artık dakika dakika maçı yaşayıp, basketbol koçu gibi dakikaları hesaplayacaklar.”

“Trabzonspor’un şampiyonluk sayıları…”

“Geçmişten beri Trabzonspor’u hepimiz biliyoruz. Şampiyonluk sayıları bir Anadolu takımı için çok ama zirvede yer alan bir takım için yeterli değil. Bu yıl kulüp hem yönetim, hem de oyun bakımından tavan yapmış durumda. Sakatlık yaşayan oyuncuları döndü, bazı oyuncuları ile sözleşme uzattılar. Yöneticiler de gelecek planlamalarını yapıyor.”

“Fenerbahçe, yapacağı transferleri Vedat’a göre yapmalı”

Son zamanlarda adı Avrupa kulüpleriyle anılan Vedat Muriç hakkında konuşan Dilmen: “Ben Fenerbahçe’ye, Vedat Muriç için resmi teklif geldiğini düşünmüyorum. Çünkü gelse ciddi bir şekilde açıklanırdı. Vedat tarzı forvetler, artık dünyada az bulunuyor. Bu yüzden Fenerbahçe, yapacağı transferleri Vedat’a göre yapmak zorunda. Bu sezon kanat oynayabilecek bir Moses vardı, o da gitti. Hatta sonrasında Garry ters kanat oynadı. Bek performansına bakınca hiç yararlanamadılar. Şahsen artık Fenerbahçe’nin transferlerini artık Emre Belözoğlu’nun yöneticeğini düşünüyorum.”

 

“TFF, bir heyet kurmalı”

Yeni yabancı sınırlaması ve 32 yaşından büyük oyuncu transfer edilememesi kuralı için konuşan Dilmen: “Bunların sadece dedikodu olduğunu düşünüyorum. Çünkü henüz ciddi bir açıklama yok. Son yabancı kuralının açıklanmasının üzerinden 5 yıl geçti. Aslında bu kural 4 senelik olarak gelmişti. Kuralın bitmesinin üzerinden 1 yıl geçmesinin ardından yapılması gerekenler geçen seneden beri yapılmadı. Şimdi bir şeyler yapılmaya karar verildi. Bundan sonraki süreçte direk sayıyı indirmek doğru değil ama kulüplere bu kuralın 2020-2021 sezonundan itibaren başlayacağını bildirirseniz, onlar da ona göre planlarını yaparlar. 32 yaş üstü transferine gelince transfer edilecek oyuncu için bir kriter olacağını düşünüyorum. Örneğin Muslera. Bugün transfer edilmek istense, edilemez. Ancak oynadığı oyun ve performansı nedeniyle belirli kriterlere tabi olabilir diye düşünüyorum. Bir diğer problemde oyuncu kontratları. 32 yaş meselesi, mevcut kontratlara yansıyacak mı? Yansırsa, 32 yaşından büyük oyuncuları olan kulüplerimiz var. O yüzden TFF, sırf bu kural ile ilgilenecek bir heyet kurmalı ve heyet sürekli kulüplerimizle iletişimde olmalı.” ifadelerini kullandı.