Yabancı kaideyi değişecek mi? Sepil açıkladı!

Yabancı kaideyi değişecek mi? Sepil açıkladı! Yabancı kaideyi değişecek mi? Sepil açıkladı!

Kulüpler Birliği Vakfı ve Göztepe Başkanı Mehmet Sepil gündeme müteveccih söylemeler yaptı. Yabancı hududu değişecek mi? Yaş hududu gelecek mi? Rezerv ekip tertip etmesi nasıl olacak? Mehmet Sepil bu suallere cevap verdi. 

Genç oyuncu yetiştirme mevzusuna vurgu yaptı

Sözcü’ye konuşan Mehmet Sepil, TFF ile yaptıkları görüşmelerde rezerv ekiplerin profesyonel liglerde boy göstermesiyle, genç oyuncu yetiştirme mevzusunda adım atılması gerektiğini söylediklerine söyledi. 

Mehmet Sepil: “En büyük meselemiz oyuncu yetiştiremememiz”

Reel sualin yetiştirme olduğuna dikkati sürükleyen Mehmet Sepil, “TFF’ye rezerv ekip kurmayı önerdik. Yurt dışında buna eş uygulamalar var. Son olarak 21 Yaş Altı Ligi iptal oldu. Zira işlevsizdi. Orada ‘gazozuna maç’ kültürü vardı, rekabet yoktu. Avrupa’da bir hayli kulübün profesyonel liglerde rezerv ekibi var. Oyuncu yetiştirme mevzusunda öndeler. Türkiye’de en büyük meselemiz bu: Oyuncu yetiştiremiyoruz. Bugüne kadar Türk oyuncu yetiştirmekle alakalı dersimizi iyi çalışmadık” ifadelerini kullandı.

“Kiralama usulüyle olmaz”

Bunun sebebi hakkında Sepil, “Altyapıdan yetiştirdiğimiz oyuncuları oynatamıyoruz, vakit veremiyoruz. Başka Bir Deyişle deneyim kazandıramıyoruz. Almanya’da çok rakamda genç oyuncu, profesyonel liglerde boy gösterirken bu sayı bizde çok az. Mevcut kiralama sistemiyle ülkemizde genç oyuncular, fotoğrafı maç tecrübesini ulaşamıyor. Oyuncular rekabetçi civara giremiyor. TFF ile yaptığımız görüşmelerde, rezerv ekiplerin profesyonel liglerde boy göstermesiyle, genç oyuncu yetiştirme mevzusunda adım atılması gerektiğini söyledik” dedi. 

“Genç çocukları yetiştirelim, deneyim kazandıralım”

Ayrıca Sepil, “Emelimizi kavrattık. ‘Genç çocukları yetiştirelim, deneyim kazandıralım’ dedik. Kulüplerimizin A ve B ekipleri arasında köprü vardır. Süper Lig ekiplerinin deneyim kazansın diye başka ekiplere kiralık yolladıkları gençler ne kadar vakit almış diye bakıyoruz” diye konuştu. 

Yabancı hududu söylemesi: “8’ler, artı 2’ler, 32 yaşlar konuşulmadı”

Yabancı futbolcu tertip etmesi hakkında da Sepil dikkat sürükleyen bir ifade kullandı. Sepil, “Kamuoyu ve medyaya yansıyan sayılardan rahatsız olduk. 8’ler, artı 2’ler, 32 yaşlar. Kulüpler Birliği ortak buluşmasında böyle bir civar olmadı, böyle bir yöntem konuşulmadı. Alınmış bir karar da asla yok. Koronavirüs civarını tam kulüpler gördü. TFF, bu mevzuyla alakalı beraber çalışma kararı verdi. Grup çalışması kararı aldık ve en kısa zamanda da buna başlayacağız. Kulüplerin yabancı oyuncularla uzun senelere direnen ve devam eden kontratları var. Biz bunları konuştuk, oturup bunları değerlendireceğiz. Kulüplerimiz bu kadar parasal anlamda güçteyken başka hasarlara neden olacak şeylere izin verilmemeli” söylemesini yaptı.