O isimler Bulut ile şaha kalktı!

O isimler Bulut ile şaha kalktı! O isimler Bulut ile şaha kalktı!

Barış ŞEHİRLİOĞLU –

Fenerbahçe ’de kadronun büyük çoğunluğunun yenilenmesiyle oyuncuların performanslarındaki artış göze çarpıyor. Geçen sezon ilk 7 haftada 9 gol yiyen Altay Bayındır bu sezon 6 golü kalesinde gördü. Savunma tandeminin değişmesi ve kaleci antrenörlüğüne Michael Kraft’ın gelmesi ile genç kaleci yükselişe geçti.

Serdar Aziz- Jailson- Zanka- Adil Rami ’nin oynadığı geçen sezonki savunma göbeğinin yerini bu sezon Serdar Aziz-Marcel Tisserad ve Mauricio Lemos aldı. Defansın sağlama alınması Altay Bayındır ’ın maçlarda ortaya koyduğu grafiğe de etki etti.

Kaleci antrenörü Michael Kraft ile de eksik noktalarını geliştirmeye başlamasıyla peroformans olarak üzerine koyan Altay Bayındır şu anda sezonun en iyi kalecilerinin başında geliyor. Altay Bayındır bu şekilde devam etmesi halinde Volkan Demirel ’den sonra sarı lacivertliler yine yerli iyi bir kaleci kazanmış olacak.

Fenerbahçe ’de bu sezon performansı artan oyuncular arasında Serdar Aziz de yer alıyor. Geçen sezon savunmada yanındaki takım arkadaşının açığını kapatmak için adeta savaşan Serdar Aziz ’i Tisserand ile oynaması rahatlattı. Yanında sağlam bir savunma oyuncusu olması görev aldığı 3 maçta tecrübeli oyuncunun grafiğine olumlu etki etti. 

Geçen sezon sarı lacivertli takımın ilk 7 haftada maç başına gol yeme ortalaması 1.28 iken bu sezon 0.85 ’e düştü. Kaleci Altay Bayındır ve savunma oyuncuları arasındaki uyum gol yeme oranına da pozitif yansıdı.

Geçen sezon kadroda yer alan Luiz Gustavo ve Ozan Tufan bu sezon da ortaya koydukları futbol ile dikkat çeken oyuncular arasında yer alırken 4 maçta forma giyen Ferdi Kadıoğlu ise kendisinden beklenen oyunu ortaya koyamadı. Topuk Yaylası ’nda kampın yıldızlarından olan genç oyuncu Süper Lig ’de Çaykur Rizespor ve Hatayspor maçları haricinde 11 ’e giremezken sonradan oyuna girdiği 2 karşılaşmada etkili olamadı. 21 yaşındaki futbolcu sakatlık ve hoca tercihinden dolayı 3 karşılaşmada maç kadrosunda yer alamadı.